• ۱۱ آبان، ۱۳۹۶
  • ۱۲:۰۰
  • مشاهده: 5,043 بار

آیا وزن خودروهای کروک نسبت به خودروهای معمولی کمتر است؟

آیا وزن خودروهای کروک نسبت به خودروهای معمولی کمتر است؟ 

برخلاف تصور رایج در بحث خودروهای کروک، با حذف سقف از خودرو،  وزن خودرو  باید کم شود، اما در عمل به دلیل تغییراتی که در خودرو  ایجاد می‌شود شاهد اضافه شدن وزن خودرو خواهیم بود.

در خودروهای کروک، به دلیل حذف سقف، مقاومت شاسی کاهش پیدا می‌کند. این وضعیت مانند آن است که یک مربع فلزی ضلع بالایی را حذف کنید. با این کار دو ضلع جانبی که در خودرو بخش‌های جانبی و درب‌ها هستند، تمایل به انحراف دارند. به همین دلیل در این خودروها شاسی در کف و کنار خودرو تقویت می‌شود تا بتواند از بروز این وضعیت جلوگیری کند. به همین دلیل، وزن این خودروها بالاتر از انواع کوپه است.

پدیده تغییر شکل شاسی را در خودروهایی که به ‌صورت غیراستاندارد و کارگاهی سقف آن‌ها جدا شده است می توان مشاهده کرد. این اتفاق که متاسفانه در چند سال اخیر در مورد خودروهای آمریکایی بیشتر دیده می‌شود، موجب درست بسته نشدن درهای خودرو می‌شود. برای رفع این مشکل گاهی یک میله عرضی را به دو ستون میانی وصل می‌کنند تا درها را به سمت داخل خودرو بکشد و از تغییر شکل آن جلوگیری کند!

غیر از این باید در نظر بگیرید در خودروهای کروکی، تجهیزات مربوط به سقف پارچه‌ای که در فضای بین صندوق عقب و اتاق سرنشینان قرار می‌گیرد خود وزن بالایی دارد و اصلا به معنای حذف وزن از خودرو نیست. در مورد خودروهایی با سقف فلزی متحرک، این مسئله شدیدتر هم هست چون این خودروها در اصل سقفی فلزی دارند که باید با مجموعه‌ای پیچیده تا شود و در صندوق عقب قرار گیرد، که باز هم باعث افزایش وزن خودرو می‌شود.

برچسب:
شما باید ابتدا وارد شوید، تا بتوانید نظر دهید.